מדוע אני לעתים מרצה אחרים? איך אפשר להשתחרר מהצורך לרצות אחרים? מה זה בכלל רצייה חברתית?

העניין קשור להערכה עצמית תקינה, יציבה ומציאותית. מדובר על מצבים שבהם אתה חושש שמה תפגע באדם אחר, תכאיב לו או תגרום לו להתרחק ממך. יתכן כי אתה מעדיף את טובתו ונוחותו של אדם אחר על פני טובתך ונוחותך האישית. איכשהו יוצא שיותר מידי פעמים לתחושתך, אתה רוצה שלצד השני יהיה יותר נוח וטוב ואתה מוכן שזה יבוא על חשבונך האישי. כמובן שבמערכות יחסים מסויימות ברמה כלשהי הגיוני לנהוג כך, אך לא בכל מצב או קשר. אך האם אתה באמת מרגיש שלם עם תפיסה זו? מדוע אם כך?

השותפים לדירה נוגעים בחפציך האישיים ואינך אוהב את זה אך לא נעים לך להעיר להם על כך. חבר מרכל על חבר אחר וזה מפריע לך אך אתה מתקשה להציב לו גבול בעניין. אתה מעוניין לנסוע לחו"ל אך לא עם החבר שביקש להצטרף אליך, ואתה חושש לפגוע בו במידה שתסרב. את מעוניינת להפרד מהחבר מאחר שלא טוב לך בקשר אך חוששת לפגוע בו עקב תקופה רגישה שהוא עובר. מה תעשי בכל אחת ואחת מהדילמות הללו? האם תעמדי על רצונך? האם תתפשרי על העניין מתוך התחשבות באחר? מה המחיר שאת מוכנה לשלם למען הפשרה ולמען הטוב של אותו אדם?

במידה וסוגיה זו מעסיקה אותך, יתכן שיש פה מרכיב חזק של רצייה חברתית, הנובעת ממחשבות שונות כמו: "איני שווה מספיק בלי אהבתו של האחר…(השלימו בעצמכם)"; "אם אפגע בו אז אחשב לאדם לא טוב.."; "אם אני אתחשב בעצמי "על חשבונו" זה יתנקם בי, הוא לא יסייע לי לכשאזדקק לכך"; "הוא לא ירצה קשר איתי, אני אשאר לבד" ועוד ועוד.

אחד הדברים שלמדתי לאורך ניסיון חיי וניסיוני המקצועי הוא כי התנהגות נובעת ממחשבה ומחשבה היא דבר הניתן לשינוי. אם כך, יש לשנות את נקודות המבט אשר מובילים את ההתנהגות שלך. מנקודת מבט אחת – הנך בן אדם, כמו כל בני האדם שבסביבה שלך. אינך רוצה לפגוע באדם אחר. דמיין שהאדם האחר הזה הוא אתה. האם היית פוגע בו כדי להטיב עם מישהו אחר? זה בדיוק אותו הדבר. נסה בדמיונך לצאת מגופך ומעצמך לרגע ותחשוב כאילו זה מישהו אחר. האם היית פוגע בו? למה שתעשה משהו שפוגע בך גם אם מועיל עבור האחר?

סיבה שנייה לחשוב אחרת היא כי ככל שהנך אדם בוגר ועצמאי, האדם היחידי שיכול ראשית להבין ובהמשך גם לסנגר ולספק את צרכיך ורצונותיך באמת זה אתה עצמך, לא אף אחד אחר. אותו אדם בו אתה מנסה להתחשב, ככל הנראה דואג לצרכיו האישיים שלו. אלא אם האדם שאתה מוסר את טובתך עבור טובתו הוא בן\ת זוג, ילדים או אדם קרוב ואהוב אחר, האם באמת יש הצדקה לכך?

עוד דרך להסתכל על העניין היא בחינה של המסקנות שהסקת לגבי ההשלכות של מעשיך. האם באמת זה יפגע באדם אחר? האם באמת זה יגרום לו נזק ממשי בלתי יתואר ובלתי הפיך? האם זה בהכרח שלילי ונוראי? האם יתכן שהוא יקבל את העובדה כי החלטת לפעול לפי רצונך או אולי אף יעריך את זה יותר?

אהבת את המאמר? אשמח לדעת באמצעות סימון ה- like. נעזרת או למדת משהו חדש? יש לך משהו להוסיף? עוד יותר אשמח לשמוע על כך! אפשר לכתוב לי בפרטי או להוסיף תגובה בתחתית המאמר❤.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s