4 צעדים פרקטיים וקצרים כדי לזהות כעס ולהתמודד איתו

ב

קצר ולעניין – כעס – מה קורה כשהוא מגיע? 4 צעדים לזהות אותו ומה לעשות איתו. מוכניםות? יש עוד מה להעמיק סביב כעס, למאמרים הבאים בינתיים ספרו איך זה נוגע בכםן:


1. אני מזהה בקוגניציה – מחשבות שמחממות אותי "הוא לא אחראי" או תיוגים אחרים. הכללות כמו "תמיד הוא לא חוזר אליי". אלה מחשבות שמחחמות ומדליקות עוד את המדורה של הכעס.
2. תחושות הגוף – זה מרגיש כמו ריצת מרתון בגוף. הוא מוכן וטעון לדרך מהירה. האש בוערת ומוכנה לגדול, היד כמו יכולה לנוע במהירות. אני שמה לב למהירות בתחושות ובתזוזה של הגוף.
3. רגש – עוצמתי יותר – הכל בווליום גבוה יותר, התחושות בגוף הם האינדיקציה לעוצמת הרגש. יכולה לעלות חשדנות, תסכול, ריחוק, ניכור, מדבר אליך?
4. פעולה – או רצון לעשות משהו – לרכל, לנקום, להעיר, לעקוץ, להעלם ולהתרחק.

זיהיתי ברמות שונות את הכעס ועכשיו אפשר:


1. בהתייחס למחשבה – אני שמה סימני שאלה – "הוא תמיד לא חוזר אליי" ?
להקצין – הוא אף פעם לא חזר אליי, אף פעם לא התייחס להודעות, אף פעם לא יתייחס.
2. גוף – אני מזהה איפה הכעס נמצא בגוף, זה פשוט לעצוןם עיניים, ולשאול – איפה זה נמצא בגוף שלי הכעס הזה? כשאני שולחת נשימה לאזור אני מגלה שהכעס מביא איתו איכות של תשוקה, עשייה, פעלתנו ועוד. לכן אתן תנועה, קול ונשימה עבור הכעס כדי לא לייצר תקיעות אלא זרימה. מותר לצעוק, ליילל, לנהום, אם יש שק איגרוף או כלי נגינה – נגינה יכולה לתת ביטוי לרגש שעולה, שימו לב לצלילים שיוצאים ומתחברים לתחושות של הגוף. ריצה נותנת ביטוי לתחושות של הגוף. להניע את הבטן – כמו בצורה של גלים נותן עוד ביטוי לרגש.
3. רגש – אני נושמת נשימה עמוקה יותר ולפעמים זה מה שמעדן את כל הסיפור ואני יכולה פשוט לבדוק עם עצמי "מה אני מרגישה כרגע? מה יש עוד מתחת לכעס?".
4. פעולה – אוכל לבקש הקשבה מאדם שפנוי לזה, במידה והצד השני שמעורב פנוי אז נהדר, אם הוא לא פנוי, אנסה לפנות לאדם אחר. אוכל גם לצעוק שכואב לי או את הזעם בדרך שבה לוקחת אחריות על מה שמרגישה. שימו לב זו פעולה מורכבת וכדאי לתרגל אותה עם אדם מיומן. למה אני מציעה את זה? כי אם אני רוצה להרחיק, אפשר להאשים את עצמי או את האחר. אם אני רוצה שיתוף פעולה ודיאלוג וקרבה, מוטב שנבדוק אם הצד השני פנוי לשמוע.

זהו – בינתיים לפחות, אני סקרנית לדעת אם זה עזר? אשמח לשמוע פידבקים ועדויות (:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s