האם אני שופט או מפרש אותו בצורה שגויה? למה אני כועס על אנשים לעתים שלא בצדק? האם הבנת נקודת מבטו של האחר תתרום ליחסים בנינו?

יש סוג מסוים של משקפיים, מיוחדות כאלה, שגורמות לרגשות אלו ואחרים ולתגובות שונות כלפי סביבתנו. אלו המשקפיים המבטאות את הפרשנות שלנו לאירועים שונים במציאות חיינו. בשגרת חיינו אנו מחליפים משקפיים כל רגע. אנו מפרשים את המציאות, בונים מציאות אחרת במוחנו, רואים צבעים שונים לאותה סיטואציה. איזה צבע יש למציאות באמת? האם יתכן שאנו רואים את הצבע הלא נכון, מפרשים התנהגויות של אחרים בצורה שלא תואמת את המציאות באמת?

אכן פעמים רבות מפרשים סיטואציות מול אנשים בדרכים שונות. אנו מגיעים למצב שבו אנו כועסים על אנשים אחרים – אם כאלה שקרובים אלינו, מוכרים לנו או גם לא מוכרים לנו. יש פעמים גם שאחרים כועסים עלינו ואנו לא מבינים מדוע ולא יודעים כיצד כדאי להתנהל מול כעסם. נהג אוטובוס עוצר בתחנת האוטובוס ויש לך מזוודה להעלות לתא המטען. הנהג עוצר רחוק, אתה מתעצבן ומעיר לו על כך. המנהלת שלך מחליטה להעביר למישהו אחר מטלה ששייכת לך, אתה חש שזה לא הוגן ומפרש את זה כאילו היא לא סומכת עליך. אח שלך מחליט שלא לדאוג למצב הבריאותי של אביך וכל האחריות נופלת עליך. מטופל שלך מבטל את הפגישה השבועית שלכם, אתה כבר מחליט כי "הוא בטח לא מעוניין בקשר איתי". מדובר במצבים שלא ברור בדיוק מה הסיבה להתנהגות של אותו אדם ואנו פשוט בוחרים בפרשנות ספציפית מבלי לבחון אופציות נוספות.

מה קורה אז? אתה עשוי להתעצבן על נהג האוטובוס, ליצור ויכוח בניכם ותוך כדי הוויכוח לגלות במבוכה שרכב עומד בקצה תחנת האוטובוס ולכן הנהג עצר רחוק יותר. אתה עשוי לכעוס על המנהלת שלך, לחשוב שהיא לא סומכת עליך, או לאבד את הביטחון העצמי שלך בעבודה. אתה עשוי להחליט שאינך משוחח כעת עם אחיך מאחר שאם תעשה זאת פשוט תתפרץ עליו מרוב תחושת האכזבה שיש לך כלפיו. אתה עשוי לחשוב שמשהו לא בסדר אצלך כמטפל, להתייחס לאותו מטופל בחוסר אכפתיות, מבלי לברר מה הסיבה לביטול הפגישה או מבלי לנסות לקבוע מחדש. כפי שניתן לראות, תוצאות שאינן מועילות לך או במקרה היותר גרוע עשויות להוביל לעתים אף לתוצאות הפוכות.

מה עושים? ישנו תרגיל פשוט מאוד, שיכול לסייע לך להבין את ההתנהגות של הצד השני ולבחור תגובה בהתאם. במקום להחליט על פרשנות מסוימת שתוביל לאותה תגובה ותחושת פגיעות, אכזבה או דחייה, נבחן את האופציה לבחירה בפרשנות אחרת שתוביל לתגובה אפקטיבית יותר. שימו לב, זה קשה לביצוע באותו רגע, אך אל תוותרו זה ישתלם לכם! קחו דף ועט, ורשמו את כל הפרשנויות האפשריות שעולות לכם מהסיטואציה המדוברת. רשמו גם פרשנויות או הסברים מדומיינים ולא הגיוניים שברור מאיליו שאינם נכונים.

סטודנטית אינה מרימה טלפון מזה כשבוע לאימא שלה. אותה אם חושבת שלבת לא אכפת לה ממך, שהיא פשוט לא מתעניינת או רוצה בטובתה. בואו נבחן פרשנויות אפשריות:

  1. היא באמת לא רוצה בטובה של האם. היא לא מתעניינת בה כי לא אכפת לה ממנה בכלל. באופן כללי היא מעוניינת לנתק את הקשר.
  2. אכפת לה ממנה ברמה מסוימת ובדברים סיטואציות וזמנים מסוימים.
  3. אכפת לה ממנה כל כך שהיא מפחדת לאבד אותך ולכן היא מתרחקת.
  4. היא כל כך כועסת על אותה אם שהיא מתנהלת כך כדי "להתנקם בה".
  5. היא כועסת על דבר מה שהאם עשתה, היא חשה פגועה ולכן היא מתרחקת (פרשנויות להתרחקות עצמה: היא רוצה מרחב לעצמה כעת כדי להבין את עצמה/ היא תופסת מרחק כי חוששת להגיד דברים שעשויים לפגוע באימה/ היא רוצה לאפשר לה מרחב וכולי).
  6. אכפת לה ממנה אך משהו בחייה לא מסתדר, יש קושי והיא מתביישת לשוחח איתה עליו או להודות בקושי, על כן מתנתקת מעט.
  7. היא מארגנת לאם הפתעה כלשהי ועל כן מנסה לשמור על דיסקרטיות כעת.
  8. עוד פרשנויות?

שימו לב, כפי שציינתי, חלק מהאפשרויות לא כל כך סבירות. לאחר כתיבת הרשימה, זה כבר לא כל כך ישנה לכם מה הסיבה להתנהלות הצד השני. אתם תבינו שאין ביכולתכם לדעת זאת. תצליחו לגייס יותר אמפתיה כלפי הצד השני וההתנהלות בין שניכם כבר תשתנה. טיפ נוסף – נניח שהפרשנות ה"שלילית" היא הנכונה, נסו לכתוב עוד סדרה של סיבות אפשריות לאותה אופציה. לדוגמא, אם היא כועסת עלייך ורוצה "להתנקם" בך, יש לכתוב מה הסיבות שהיא מתנהלת בצורה כזו. הבנה של התנהלות הצד השני תגייס את האמפתיה הדרושה כדי להתנהל מולו בצורה חכמה יותר!

בסופו של דבר, עליכם לבדוק האם הפרשנות השלילית, זו שמתנגנת לכם בראש, היא בהכרח הפרשנות הנכונה? כמה פעמים קרה לכם שהייתם בטוחים בפרשנות שלכם ופתאום גיליתם שטעיתם והצטערתם על כך? קרה גם קרה! זכרו את התשובה לשאלה זו ואף נסו לשחזר את הסיטואציות. עצרו מיד כשמנגינת הכעס וההאשמה מתחילה והתחילו להעלות השערות לפני שמקבלים החלטה כיצד להגיב.

*אהבת את המאמר? אשמח לדעת בעזרת סימון הלייק. יש לך תגובה/ הערה/ ההארה? אשמח לא פחות! אפשר לכתוב לי בפרטי או בתגובות מתחת למאמר.

3 תגובות הוסף תגובה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s